Kaip veikia valymo įrenginiai?
rugsėjo 07, 2020Susidomėjimas biologiniais nuotekų valymo įrenginiais nuolat auga. Tai lemia tiek griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai, tiek didėjantis žmonių sąmoningumas ir patogesnės kasdienybės siekis. Vis dažniau gyventojai domisi, kaip veikia valymo įrenginiai ir kokia jų efektyvumo paslaptis?
Biologinis nuotekų valymas: kaip vyksta?
Tiekimo vamzdžiu atitekančios buitinės nuotekos pirmiausia patenka į įrenginio aeracinę dalį. Joje užtikrinamas intensyvus oro tiekimas ir maišymas. Biologinio valymo metu organiniai teršalai skaidomi į paprastesnius cheminius junginius.
Po tam tikro laiko nuo įrenginio įjungimo ant bioįkrovos išsivysto bioplėvelė. Viršutiniuose jos sluoksniuose vyksta ne tik organinių teršalų skaidymo, bet ir nitrifikacijos procesai. Pastarųjų metu amonio azotas oksiduojamas iki nitratų. Apatiniuose bioplėvelės sluoksniuose, kuriuose trūksta deguonies, vyksta denitrifikacijos procesai. Jų metu panaudojamas nitratuose esantis deguonis.
Taip ženkliai sumažinama azoto koncentracija nuotekose. Jos ir susidaręs dumblas toliau patenka į antrinį nusodintuvą, kuriame vyksta separacijos procesas. Jo metu dumblas ir fosforas atsiskiria nuo išvalyto vandens, t. y. nusėda į talpos dugną. Vėliau jis yra pašalinamas asenizacine mašina. Švarus vanduo perkošiamas per dantytą briauną ir toliau bėga ištekėjimo vamzdžio link. Žinant šiuos aspektus suprasti, kaip veika valymo įrenginiai, tampa kur kas paprasčiau.
Išvalytos nuotekos gali būti išleidžiamos tiesiogiai į aplinką, nes yra visiškai nekenksmingos. Kai kuriais atvejais jos yra kaupiamos ir naudojamos įvairioms reikmėms, pavyzdžiui, laukų laistymui.
Pagrindiniai biologinio nuotekų valymo privalumai
Vienas iš didžiausių biologinių valymo įrenginių privalumų yra tas, kad teršalai juose šalinami be jokių chemikalų. Mikroorganizmai leidžia užtikrinti itin aukštus tiek azoto, tiek fosforo išvalymo rodiklius. Procesai, apimantys teršalų šalinimą iš nuotekų aktyviuoju dumblu, jo atskyrimą nuo išvalyto vandens ir grąžinimą į aeravimo rezervuarą, vyksta vienoje talpoje. Taip sutaupoma vietos ir užtikrinama stabili įrenginio veikla.
Dauguma buitinėse nuotekose esančių teršalų turi neigiamą poveikį aplinkai ir gali sukelti rimtas ekologines problemas. Dėl šios priežasties vandens telkiniuose gali sumažėti deguonies kiekis, pradėti veistis dumbliai ir sutrikti visa ekosistema. Biologinis nuotekų valymas suteikia galimybę išvengti tokių problemų.
Kiti su biologiniu nuotekų valymu susiję aspektai
Suspaustą orą, reikalingą deguonies koncentracijos palaikymui, tiekia orapūtė. Jos pastatymo vieta ir aeravimo režimas parenkamas įvertinus individualią situaciją. Įrenginyje susidarantis perteklinis dumblas turi būti reguliariai šalinamas. Dažniausiai tai reikia daryti kartą per metus ar net rečiau.
Norite sužinoti daugiau apie tai, kaip veikia valymo įrenginiai? Kreipkitės į „Feliksnavis“ specialistus svetainėje nurodytais kontaktais, kuriuos galite rasti čia. Pasirūpinkite patogiu tvarkingu nuotekų tvarkymu ir švaria aplinka.
Atgal į naujienų sąrašą