Kokių sanitarinių atstumų laikytis montuojant valymo įrenginius?
vasario 01, 2024Nuotekų valymo įrenginiai jau tikrai nebe naujiena. Tai pagrindinis sprendimas individualių gyvenamųjų namų, sodų bendrijų, kaimo vietovių gyventojams, neturintiems galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų. Planuojant buitinių nuotekų valyklos vietą, būtina atsižvelgti į statybos techniniame reglamente (STR) pateiktus reikalavimus. Plačiau apie juos ir kitas nuotekų įrengimo taisykles pasakojame šiame tinklaraščio įraše.
Nuotekų įrengimo taisyklės
Remiantis statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 3 lentelės 3.14 papunkčiu, nuotekų valyklos ir nuotekų kaupimo rezervuarai (talpyklos), kurių našumas ne didesnis kaip 5 kubiniai metrai per parą, priskiriami II grupės nesudėtingiesiems statiniams.
Nusprendus įsirengti individualų buitinių nuotekų valymo įrenginį, privaloma parengti statinio projektą (atestuoti „Feliksnavio“ specialistai rengia įvairius techninius projektus, tad gali tuo pasirūpinti už jus) ir gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) – jį išduoda savivaldybių administracijos.
Leidimas statyti II grupės nesudėtingąjį statinį (įskaitant individualų biologinį buitinių nuotekų valymo įrenginį) reikalingas tuomet, jei statinys patenka bent į vieną iš teritorijų, nurodytų statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1.2 ir 1.4 papunkčiuose.
Valymo įrenginių atstumas nuo sklypo ribos
Statybos techniniame reglamente nurodyta, kad mažiausias leistinas nuotekų valymo įrenginių atstumas nuo sklypo ribos turi būti 3 metrai. Tačiau kartu svarbu atsižvelgti ir į minimalius nuotekų valymo įrenginio sanitarinius atstumus.
Valymo įrenginių minimalūs sanitariniai atstumai
Tam, kad buitinių nuotekų valymo įrenginiai atitiktų visus reikalavimus, svarbu išlaikyti minimalius sanitarinius atstumus (nors jie dažnai pavadinami biologinių valymo įrenginių apsaugos zona, iš tiesų buitinėms nuotekoms skirtos valyklos tokios zonos neturi) iki sklype esančių statinių. Visi jie nurodyti statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ 2 priede. Aktualiausius iš jų aptarsime plačiau.
Atstumas nuo jūsų valymo įrenginio iki kaimynų gyvenamojo namo sienos būti ne mažesnis nei 8 metrai (jūsų namui šis reikalavimas netaikomas). Taip pat svarbu išlaikyti ne mažesnį nei 15 metrų atstumą iki šachtinio šulinio arba artezinio gręžinio, jei toks yra (taikoma tiek jūsų, tiek kaimynų šuliniui / gręžiniui). Šiltnamį ir vietinę nuotekų valyklą turėtų skirti bent 3 metrų atstumas.
Dažnai kanalizacijos įrengimo darbai atliekami kartu su vandentiekio įvedimu. Tokiu atveju verta įsidėmėti, kad atstumas nuo vandentiekio įvado į namą iki nuotekų valyklos turi būti mažiausiai 7 metrai. Pravartu žinoti ir tai, kad nuotekų tinklai turi būti tiesiami ne arčiau nei 10 metrų nuo šachtinio šulinio.
Raštiškas sutikimas
Kai nepavyksta išlaikyti minimalaus leistino atstumo iki kaimyninio sklypo ribos, privaloma gauti jo savininko arba valdytojo rašytinį sutikimą, leidžiantį įsirengti nuotekų valymo įrenginį mažesniu, nei nurodyta, atstumu.
Papildoma informacija
Įsirengiant vietinę nuotekų valyklą reikėtų vadovautis „Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašu“, kurį galima rasti internete. Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-18 jis buvo patvirtintas 2015 m. sausio 9 d. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į „Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo ir aplinkosaugos taisykles“, kurios patvirtintos 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 252.
Valymo įrenginio gamintojas taip pat gali suteikti nemažai naudingos informacijos apie tinkamos vietos sklype parinkimą ir kitus techninius aspektus.
Dabar, kai jau žinote, koks turi būti nuotekų valymo įrenginio atstumas nuo namo ir kitų statinių, galite drąsiai pereiti prie kitų žingsnių. Jei norite įsirengti tvarkingą nuotekų sistemą, kvalifikuoti ir daug patirties turintys UAB „Feliksnavis“ specialistai pasiruošę padėti. Susisiekite jums patogiausiu būdu – skambinkite telefonu arba išsiųskite užklausą internetu. Patikimi ir ilgaamžiai buitinių nuotekų valymo įrenginiai ir nuotekų talpyklos skirtos patogesniam gyvenimui. Be to, tai puikus būdas pasirūpinti švaresne aplinka!
Atgal į naujienų sąrašą