Tvarkinga kanalizacija: kuo svarbus kanalizacijos nuolydis?
birželio 29, 2020Individualių sklypų savininkai ne visuomet turi galimybę prisijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos. Dėl to nuotekų tvarkymų turi rūpintis patys. Bene populiariausias ir patogiausias pasirinkimas tokiu atveju yra vietinės kanalizacijos įrengimas. Tvarkinga kanalizacija leidžia efektyviai pašalinti visas nuotekas, tausoti gamtą ir palaikyti švarią aplinką. Toliau apie tai, kaip tinkamai įrengti kanalizaciją ir šią prižiūrėti.
Tinkamas kanalizacijos nuolydis: nuotekų sistemos veikimo pagrindai
Tiek biologiniai, tiek biocheminiai nuotekų valymo įrenginiai veikia taip, kad užtikrintų efektyvų nuotekų šalinimą ir aplinkos apsaugą. Biologinis valymas pagrįstas mikroorganizmų veikla, kurie skaido organines medžiagas, o biocheminis valymas yra pažangesnis metodas, apjungiantis ir biologinius, ir cheminius procesus.
Bet kuriuo atveju, montuojant nuotekų vamzdyną, svarbu, kad būtų tinkamai parinkti kanalizacijos nuolydžiai, vamzdžių skersmenys, jungtys ir nuolydžių perėjimai. Be to, būtina užtikrinti oro srautą sistemoje ir reguliarų valymą bei priežiūrą. Gerai suprojektuota ir įrengta sistema užtikrina efektyvų buitinių nuotekų šalinimą ir mažina gedimų tikimybę.
Problemos dėl netinkamo kanalizacijos nuolydžio
Viena iš pagrindinių kanalizacijos dalių – vamzdynas. Dėl to svarbu pasirūpinti, kad jis būtų tvarkingas. Priešingu atveju galima susidurti su įvairiomis problemomis.
Per mažas kanalizacijos nuolydis: užsikimšimai ir nemalonūs kvapai
Per mažas nuotekų vamzdžio nuolydis gali lemti lėtą nuotekų tekėjimą, todėl vamzdynuose pradeda kauptis nešvarumai, riebalai ir kietosios dalelės. Laikui bėgant šios sankaupos siaurina vamzdžio spindį, kol galiausiai susidaro užsikimšimai. Tokiu atveju gali susidaryti anaerobinės sąlygos, kuriose bakterijos skaido organines medžiagas, išskirdamos sieros vandenilį. Šis procesas įprastai sukelia nemalonų kvapą, kuris gali sklisti į patalpas.
Per didelis kanalizacijos vamzdžio nuolydis: vandens atsiskyrimas ir kamščių susidarymas
Per didelis nuotekų nuolydis taip pat gali sukelti problemų, nes vanduo nuteka per greitai, palikdamas kietąsias daleles vamzdyne. Tokiu atveju nuotekos nespėja tinkamai maišytis su vandeniu ir pernešti nešvarumus į bendrą sistemą. Sunkesnės dalelės nusėda ant vamzdžio dugno, o riebalai prilimpa prie sienelių, formuodami sankaupas. Laikui bėgant jos kaupiasi ir sukelia užsikimšimus.
Optimalus nuotekų nuolydis: sklandus nuotekų tekėjimas ir sistemos ilgaamžiškumas
Optimalus kanalizacijos vamzdžio nuolydis yra esminis veiksnys, užtikrinantis sklandų nešvarumų tekėjimą. Tinkamai suprojektavus ir įrengus kanalizaciją, nuotekos juda tolygiai, išvengiant užsikimšimų ir per greito nutekėjimo. Kokybiškai įrengta sistema reikalauja mažiau priežiūros, veikia efektyviau ir tarnauja ilgus metus.
Akivaizdu, tiesiant kanalizaciją būtina nepamiršti tinkamo nuolydžio, kuris turi būti nei per mažas, nei per didelis. Be to, norint išvengti išlinkimų ir prasto nuolydžio, svarbu, kad visi vamzdžiai būtų itin gerai sutvirtinti. Dėl to patariama rinktis mažesnio nei stataus kampo alkūnes.
Kanalizacijos nuolydžio apskaičiavimas ir matavimas
Vamzdžius patariama tiesti tada, kai namų grindys dar nėra išbetonuotos. Taip pat reikėtų iš anksto numatyti kanalizacijos vamzdžių išvedimo vietas ir jose palikti angas. Kanalizacija turėtų būti montuojama ne mažesniame kaip 1,2 metrų gylyje, kad būtų užtikrintas tinkamas nuotekų nuolydis. Tikslus procentas apskaičiuojamas profesionalų, kurie turi parengę projektą ir žino, kokio ilgio, diametro turi būti visi vamzdžiai.
Kanalizacijos sistemos priežiūra ir jos ryšys su nuolydžiu
Tinkama nuotekų sistemos priežiūra apima reguliarius tikrinimus, valymą ir, prireikus, remontą. Tinkamas kanalizacijos vamzdžio nuolydis sumažina galimas užsikimšimo rizikas, todėl pakanka reguliaraus įrenginių aptarnavimo. Dėl profesionalios priežiūros, verta kreiptis į specialistus, kurie užtikrins nepertraukiamą ir efektyvų kanalizacijos veikimą ilgus metus.
Valymo įrenginio montavimas
Norint, kad nuotekų valymo įrenginiai būtų ilgaamžiai, būtina juos tinkamai sumontuoti. Pirmasis etapas – duobės iškasimas. Jos dydis turi atitikti įrenginio gabaritus. Likus apie 20–30 cm iki suplanuoto duobės gylio, pabaigti ją kasti rekomenduojama rankiniu būdu. Taip sumažėja tikimybė sujudinti gruntą.
Įkelti įrenginį galima tik įsitikinus, kad nuotekų įtekėjimo ir ištekėjimo vamzdžiai yra tinkamame gylyje. Jau įleidus valyklą, svarbu patikrinti, ar nuotekų persipylimo slenkstis – apskritiminio latako vidinė šoninė sienelė – yra horizontalioje padėtyje. Kitaip įrenginys gali prastai funkcionuoti. Pradedant montavimą apskritiminį lataką reikia užpildyti vandeniu. Atsižvelgiant į jo lygį, parenkama tinkamiausia valymo įrenginio padėtis.
Tolesnis etapas – valyklos užpylimas smėliu ir tuo pačiu užpildymas vandeniu. Tai daroma pakaitomis, maždaug 30 cm sluoksniais. Aplink įrenginį pilamas smėlis turėtų būti drėgnas. Pasiekus viršutinę valyklos dalį svarbu uždengti jos dangtį, kad į vidų nepatektų smėlio.
Galimos alternatyvos
Buitinių nuotekų valymo įrenginiai yra populiariausias pasirinkimas įrenginėjant individualią kanalizaciją. Alternatyvus sprendimas galėtų būti nuotekų talpos, tačiau šiais laikais jos nėra itin paklausios. Daugiau apie nuotekų rezervuarus galite sužinoti paspaudę ant nuorodos.
Norite įsirengti tvarkingą kanalizaciją, todėl ieškote tam skirtos patikimos įrangos? UAB „Feliksnavis“ jau ilgus metus gamina ir pardavinėja aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančius nuotekų valymo įrenginius. Mūsų profesionalai teikia tiek įrenginių priežiūros, tiek kanalizacijos įrengimo, montavimo ir projektavimo paslaugas.
DUK
Koks būtinas nuolydis kanalizacijos vamzdžiams?
Tam, kad nuotekos tekėtų tolygiai ir nesikauptų nuosėdos, minimalus kanalizacijos nuolydis metrui yra 1–2 cm. Žinoma, nuotekų nuolydis gali skirtis, priklausomai nuo vamzdžio skersmens ir vamzdyno ilgio.
Kaip sužinoti ar mano kanalizacijos nuolydis yra tinkamas?
Norėdami sužinoti, ar nuotekų vamzdžio nuolydis yra tinkamas, išmatuokite aukščio skirtumą tarp vamzdyno pradžios ir pabaigos taškų. Žinodami skirtumą, padalinkite jį iš vamzdžių ilgio. Taip sužinosite, ar kanalizacija nuolydis yra tinkamas.
Ar galiu pats pakoreguoti kanalizacijos nuolydį?
Viskas priklauso nuo sistemos tipo ir prieinamumo. Jei vamzdžiai yra lengvai pasiekiami, galite juos pakelti arba nuleisti savarankiškai, kad pasiektumėte reikiamą nuolydį. Vis dėlto, jeigu sistema įrengta giliau po žeme ar betonu, gali prireikti didesnių darbų, pavyzdžiui, kasimo. Tad sudėtingesniais atvejais geriau kreiptis į specialistus.
Atgal į naujienų sąrašą