Valymo įrenginių eksploatavimo taisyklės ir ko nedaryti |

Nuotekų valymo įrenginių eksploatavimo taisyklės ir ko nedaryti?

vasario 26, 2024

Biologinių nuotekų valymo įrenginių problemos dažniausiai atsiranda dėl netinkamos eksploatacijos. To priežastys gali būti įvairios: nuo paprasčiausio neatidumo iki žinių trūkumo. Sutrikdytas nuotekų valymo procesas sukelia vienokių ar kitokių sunkumų. Taigi, kokios yra pagrindinės nuotekų valymo įrenginių eksploatavimo taisyklės ir ko reikėtų nedaryti, norint išvengti problemų?

Naujausios nuotekų valymo įrenginių eksploatavimo taisyklės

Remiantis nuo 2024 metų pradžios įsigaliojusiu reikalavimu, asmenys, įsirengę biologinius nuotekų valymo įrenginius, ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus turės atlikti į aplinką išleidžiamų nuotekų tyrimą laboratorijose. Jis parodys, ar iš įrenginio išleidžiamos išvalytos nuotekos atitinka normas ir neteršia aplinkos.

Tam, kad biologiniai nuotekų valymo įrenginiai veiktų sklandžiai ir efektyviai, visų pirma svarbu nedaryti esminių klaidų. Tad pakalbėkime apie jas plačiau.

1. Į valymo įrenginį leisti ne buitines nuotekas

Individualūs biologiniai valymo įrenginiai yra skirti tik buitinėms nuotekoms. Todėl į juos jokiu būdu negalima nuvesti paviršinių (lietaus) nuotekų. Joms turi būti įrengta atskira šalinimo sistema. Taip pat neturėtų būti privedamos ir kitos kilmės nuotekos, pavyzdžiui, iš baseinų ar kubilų, susidarančios kondensaciniuose katiluose ar panašiai.

Pernelyg didelis vandens kiekis gali išplauti aktyvųjį dumblą iš sistemos, o chloras – paveikti jo kokybę. Todėl atsiranda valymo įrenginių problemos, kurias norint išspręsti tenka kreiptis į specialistus. Jie gali kur kas greičiau išsiaiškinti gedimų priežastis ir rasti atitinkamą sprendimo būdą.

2. Mesti ar pilti atliekas į kanalizaciją

Nemažai žmonių į kanalizaciją meta ir pila įvairias atliekas. Dažniausiai tai būna įvairios higienos priemonės, pavyzdžiui: popieriniai rankšluosčiai, higieniniai įklotai, ausų krapštukai, vystyklai ar kitos biologiškai neskaidžios atliekos. Svarbu suprasti, kad jos gali ne tik užkimšti kanalizacijos vamzdžius, bet ir sutrikdyti biologinio nuotekų valymo įrenginio veikimą. Todėl, norint išvengti neplanuotų nuostolių, tokias atliekas reikėtų mesti į šiukšlių dėžę.

Problemų gali kilti ir tuomet, kai į klozetą ar kriauklę metamas augintinių kraikas, cigarečių nuorūkos, vaistai, įvairūs chemikalai, net ir kavos tirščiai. Tokiais atvejais iškyla ne tik vamzdžių užkimšimo, bet ir visos biologinės sistemos sutrikdymo grėsmė.

3. Privesti minkštinimo ir nugeležinimo filtrų plovimo vandenį

Jei yra naudojami geriamojo vandens minkštinimo ir nugeležinimo filtrai, į valymo įrenginį negalima privesti jų praplovimo vandens. Jame susidarančios druskos ir kiti mineralai gali neigiamai paveikti buitinių nuotekų išvalymo efektyvumą. Dėl šios priežasties rekomenduojama įrengti atskirą filtrų praplovimo vandeniui skirtą nutekamąjį vamzdį.

4. Pilti bakterijas ir biopreparatus

Į biologinius nuotekų valymo įrenginius draudžiama pilti bakterijas ir biopreparatus (konkrečius jų pavadinimus galite rasti čia, skiltyje „Kasdieninė eksploatacija“). Mitas apie šių priedų naudojimą atsirado kai kurioms įmonėms parduodant netinkamai veikiančius įrenginius ir siekiant paslėpti jų defektus. Biopreparatų paskirtis kitokia – organinių teršalų skaidymas ir kvapų naikinimas išgrėbiamosiose srutų duobėse bei kituose anaerobiniuose kanalizacijos įrenginiuose. Į kokybiškus biologinius buitinių nuotekų valymo įrenginius jokie papildomi priedai nepilami.

Buitinių nuotekų tvarkymo taisyklės – surinkimas, valymas ir išleidimas

Tam, kad aplinkosauginiai reikalavimai buitinių nuotekų valymo įrenginiams būtų išpildyti ir būtų išvengta jų pažeidimo, svarbu laiku atlikti valymo įrenginio priežiūros darbus.

Individualiai nuotekas tvarkantis asmuo privalo sekti nuotekų kaupimo rezervuaro prisipildymą ir laiku atiduoti nuotekas ir jų valymo metu susidarančias atliekas (dumblą) geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui arba geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo nurodytam nuotekas transportuojančiam asmeniui. Su juo gali būti sudaryta viešoji sutartis dėl nuotekų ir jų valymo metu susidarančių atliekų (dumblo) transportavimo į geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo valdomus nuotekų valymo įrenginius. Galimas ir kitas variantas: asmuo kartą per metus tiesiog išsikviečia „traukėją“ ir gauna sąskaitą už suteiktą paslaugą.

Taip pat gali būti sudaryta sutartis dėl individualių nuotekų valymo ar kaupimo įrenginių priežiūros su nuotekų valymo ir kaupimo įrenginius prižiūrinčiu asmeniu, sudariusiu ir turinčiu galiojančią sutartį su geriamojo vandens tiekėju ir nuotekų tvarkytoju dėl nuotekų perteklinio dumblo perdavimo geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui.

Jei valymo įrenginių savininkas yra fizinis asmuo (pavyzdžiui, vienbučio gyvenamojo namo), jis turi turėti įrenginių tiekėjo arba projektuotojo pažymą apie jam suteiktas žinias (kvalifikaciją), kurios reikalingos įrenginio eksploatacijai, ir eksploatacijos tvarkos aprašą arba sutartį su asmeniu, turinčiu nuotekų valymo įrenginių eksploatavimui reikalingą kvalifikaciją.

Verta pridurti, jog vadovaujantis Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo aplinkosaugos taisyklėse nustatytais reikalavimais, nuotekos po valymo gali būti išleidžiamos tik į paviršinius vandens telkinius (upes, kanalus, tvenkinius, dirbtinius nepratekamus vandens telkinius) ir į gruntą.

Nuotekų tvarkymo reglamentas

Nuotekų tvarkymo reglamentas – teisės aktas, kuriame yra nustatyti pagrindiniai aplinkosaugos reikalavimai nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui, siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos. Jame pateiktos nuostatos taikomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie planuoja išleisti arba išleidžia nuotekas į gamtinę aplinką arba į kitiems asmenims priklausančias nuotekų tvarkymo sistemas. Peržiūrėti Nuotekų tvarkymo reglamentą galite čia.

Reikalavimai nuotekų valymo įrenginiams

Valymo įrenginiai visų pirma turi atitikti tvarkomų nuotekų kiekybines ir kokybines charakteristikas. Taip pat jie turi būti sandarūs, kad nuotekos neprasiskverbtų į aplinką ir vanduo iš aplinkos nepatektų į sistemą.

Jei nuotekų valymo įrenginys neveikia dėl mechaninių gedimų, yra netinkamai eksploatuojamas, turi daug perteklinio dumblo ir yra netinkamai prižiūrimas arba nebeišvalo nuotekų iki nustatytų normų, yra laikoma, kad jis neatitinka aplinkos apsaugos reikalavimų.

Individualus buitinių nuotekų tvarkymas – atsakingo požiūrio reikalaujantis procesas. Tikimės, kad ši informacija Jums bus naudinga ir padės užtikrinti, kad biologiniai nuotekų valymo įrenginiai ne tik sklandžiai veiktų, bet ir atitiktų nustatytus reikalavimus. Na, o jei norite daugiau sužinoti apie tinkamą valymo įrenginių eksploataciją, kreipkitės į mus – atsakysime į rūpimus klausimus ir profesionaliai pakonsultuosime renkantis individualius poreikius atitinkantį gaminį.

Atgal į naujienų sąrašą
Turite klausimų? Skambinkite: +370 315 58472 arba